2005. aastal vähem kui viie kuuga 20 kilo oma kaalust kaotanud ja saavutatut siiani hoidnud Rain Vainik (60) kinnitab, et kaalu langetamine ja ideaalkaalu juurde jäämine on tegelikult lihtne – võta kätte ja tee ära! Asja tuum on senisest paremad valikud söögilauas, eelkõige oluliselt taimsem toit.
Impuls elumuutuseks Hawaiil
Nagu paljudel, suurenes ka Raini kehakaal aastate jooksul tasapisi, jõudes märkamatult 100 kiloni. Oma pikkuse juures – 190 cm – ta väga kogukas seejuures välja ei paistnudki. Seega tundus kõik endiselt „hästi”.
2005. aastal sattus ta vabastava hingamise praktikatega tegeledes Hawaiile. Rahvusvahelises hingamisgrupis torkasid talle silma kaks üle 60aastast meest USAst, kes olid hästi hakkajad ja krapsakad. Rain oli siis 44. „Oli matk laavaväljadele, üks meestest pakkus, et kas ta võib mu kotti kanda, sest mina – temast palju noorem - näitasin juba väsimuse märke, samas kui tema liikus kenasti edasi. Hakkasin mõtlema, et milles asi. Söögilauas sõid nad teisiti kui kõik teised, seda märkasin ka,“ meenutab Rain. Saabus taipamine – elu oli talle ette veeretanud võimaliku versiooni oma positiivsest tuleviku iseendast.
Needsamad krapsakad ameeriklased olid välja andnud raamatu tervislikust toitumisest, Rain sai selle endale koju kaasa, luges läbi ja hakkas sööma nii nagu seal soovitatud. Vähem kui pool aastat hiljem, augustis, olid kõik ta lisakilod sulanud.
Sel ajal oligi ta oma elus muutuste ja otsingute teel. Ehitusinseneri haridusega Rain oli 2005. aastani ajanud äri – müüs põrandakatteid. Siis lõpetas ta selle ja vaatas, mis edasi saab.
Mees ei piirdunud vaid ühe raamatuga, vaid luges palju vastavat kirjandust. Praeguseks on ta ise toimetanud toitumisraamatuid, tõlkinud filme ja seda sõnumit igati levitanud.
„Ülekilodest sain lahti 4,5 kuuga, see toimus nagu muuseas – hakkasin lihtsalt teistmoodi sööma, valdavalt taimselt. Suuremast osast loomsest toidust loobusin kohe,” jutustab ta. „Avastasin, et mul on laktoositalumatus, millest ma enne teadlik ei olnud, seega jäid ka kõik piimatooted välja. Eestis on iga neljas inimene laktoositalumatu, suur osa neist ei tea seda või lihtsalt ei taha sellest endale aru anda,“ ütleb Rain.
Raini kaalulangetamine polnud kindlasti mingi dieeditamine, pigem hakkas ta just rohkem sööma. „Kogused on suuremad, sest taimetoit sisaldab palju rohkem vett ja on seega oluliselt kalorihõredam. Kui teha valik valdavalt taimsetest toiduainetest ja samas mitte liialdada rasvade-õlidega, siis võib süüa üsna süüdimatult ja kilod langevad,“ kirjeldab ta.
„Niimoodi kaalu langetamine on lihtne. Selles pole mingit müstikat ega keerukust. See toiduvalik, mida oleme harjunud tarbima, mida meile igalpool müüakse, on tugevalt kaloritiheduse poole kaldu – kõik loomne ja rasvane on liiga kaloritihe – kipume üle sööma 3 korda päevas. Pigem tuleb imestada, et esineb veel ka normaalkaalus inimesi,” selgitab Rain. „Oliiviõli peetakse tervisetoiduks, aga tegelikult ei sisalda see midagi kasulikku, lihtsalt teeb toidu rasvaseks ja kaloririkkaks. Kaal võib vähenema hakata juba ainuüksi sellest, kui loobuda õli lisamisest toidule. Iga õli supilusikatäis annab 120 kcal,” jutustab ta. „Paljud müüdid mõne toiduaine kasulikkusest tulevad selle tootjatelt ja müüjatelt. Oliiviõli müüti toetab asjaolu, et see tuleb Vahemere äärest, kus kunagi olid inimesed saledad. Tänapäeval on ka nemad valdavalt ülekaalus nagu enamus läänemaailma elanikest.“
Maitse on kõvasti muutunud
Enne uuele toitumisele asumist sõi Rain tavalist eesti mehe toitu, mis sisaldas liha ja palju piimatooteid. Taimsele menüüle üleminekul keeras ta taldriku nö teistpidi ja võttis ette kõigepealt taimse portsu – salatid, kurgid, oad, teraviljad. Ta sõi sellest kõhu täis ja siis otsustas, kas võtab üldse loomselt poolelt midagi juurde. Üldjuhul ei võtnudki.
„Aja jooksul kadus isu seaprae või millegi muu loomse ja rasvase järele, maitsemeel muutus totaalselt. Kui sööksin hommikul lisaks kas või näiteks pool muna või valaksin oma salati üle oliiviõliga, siis tunneksin veel pärastlõunal, et kõht sai liiga täis. Muutunud on enesetaju – tunnetan otseselt, mida toit minuga teeb või ei tee,“ selgitab ta.
„Taimse toidu maailm on nii suur, et tekivad uued lemmikud – punased läätsed, kinoa, kui nimetada vaid mõnda. Avastasin uuesti odrakruubid, väga meeldivad paljud puuviljad, näiteks mango, õunad, pirnid, banaanid. Talvel on hurmaa hooaeg, peale seda tulevad punased apelsinid. Kui näen, mida see toit minuga teeb – annab võimaluse olla kergem ja rõõmsam –, siis enam ei taha neid asju, mis ei toeta minu olemist ja tegemisi. Ei taha enam nii palju magusat, alkohol kadus mu menüüst iseenesest,“ räägib ta.
Söödud pirukaid maha ei jookse
Raini kaalukaotus kulges üsna märkamatult, oli kiire ja isegi lihtne. Peagi saabunud hõbepulmas sai ta vabalt panna selga sama pulmaülikonna, mida kandis 20aastaselt. Ta tundiski, et justkui olekski uuesti 25aastane. Energiat on juurde tulnud, liikumine muutunud kergemaks. Rain hakkas tantsima, sest sport peab olema ju meeldiv – ta eelistab tantsimist, rulluisutamist, suusatamist, ei taha lihtsalt joosta või rauda tõsta.
„Liikumine on kaugelt ülehinnatud kaalu langetamise seisukohast. Liikumine küll toetab seda, aga mitte keegi ei suuda söödud pirukaid ja rasvakaloreid ära joosta – ehk vaid siis, kui jooksed maratoni või teed eriti intensiivset sporti. Tavalise kepikõnniga või paar korda nädalas jõusaalis käimisega on see on täiesti lootusetu ülesanne,“ teab ta.
Küsimusele, kuidas ennast sättida taimsema toidu režiimile, vastab Rain, et peab aru saama, kuidas taimedest kõhu täis saab ja et söök poleks samas liiga rasvane. Lihtsalt porgandit ja kapsast süües kõhtu täis ei saa. Taimede seas on ka toitvamaid – oad, herned, läätsed, teraviljad, mõned puu- ja köögiviljad. Seemned ja pähklid ning avokaadod ja tume šokolaad on veel eriti toitvad.
„Kui kõht on täis, siis ei lähegi enam seaprae juurde. See on uskumatu kogemus, et võin süüa neid taimi täiesti süüdimatult. Süües saledaks! Ei peagi sööma vähem, pigem just mahuliselt rohkem,“ räägib ta.
Infot mõistliku söömise kohta on netis piisavalt. Samas on palju ka vastuolulist. Palju tähelepanu saab hoopis selline info, mis „lubab” sisuliselt vanaviisi jätkata. Või väidetakse, et on leitud mingi uus lihtne moodus. Inimesed kipuvad eelistama kiireid lahendusi, mis pole lõpuks aga midagi väärt, sest ka tulemus pudeneb kiiresti käest.
Raini pere teistele liikmetele olid uutmoodi söömisharjumused esialgu keerulised. Pojad olid sel ajal keskkoolis, kuid nad pisut ikkagi muutsid oma toiduvalikuid. Vanemast pojast Ukust on praeguseks saanud teadlane, toitumispsühholoogia doktor, kes tegeleb genoomiprojektiga. Ta otsib seoseid genoomi ja ülekaalu vahel.
Rain tõdeb, et esimesed tervisliku toitumise pioneerid ameerikas, kelle näpunäidete järgi tema salenema hakkas ning paljud teised eesrindlikud toitumisteadlased, panid need lihtsad põhimõtted kirja umbes 40-50 aastat tagasi. Neile tundus juba siis, et maailm ongi päästetud – seda infot on vaja ainult piisavalt levitada. Aga ülekaalulisus on endiselt tõusuteel, probleemid hoopis süvenevad. Raini hinnangul on taimetoitlus siiski populaarsust kogumas, noored järgivad seda järjest rohkem. Ja mitte ainult tervise, vaid ka loomaeetika ja keskkonnaprobleemide tõttu. Kuigi ka veganite hulgas võib olla ülekaalulisi, on nad keskmiselt siiski normaalkaalus.
Alati pole ka veganlus tervislik, vegani menüü peab samuti olema mitmekesine. Mineraale ja vitamiine saabki just eelkõige taimsest toidust, ainult B12 vitamiini peab vegan juurde võtma. D-vitamiini peavad talvel võtma kõik Eesti inimesed. Meie mikrobioomile vajalikke kiudaineid leidub ainult taimses toidus. Kolesterooli samas üldse mitte, lisaks on taimses toidus väga vähe kahjulikke küllastunud rasvhappeid.
Praegu tegeleb Rain tervise- ja toitumisnõustamisega. Tema vastuvõtul on mitmete aastate jooksul käinud eri vanuses ja kaalus mehi ja naisi. Paljud tulevad mõne senise kliendi edu põhjal. Ka sportlased on hakanud rohkem huvi tundma. „Kui sportlane valib supertervisliku toitumise, saab ta endale stardis eelise. Kergem on ka treeningutest taastumine,“ ütleb nõustaja.
Kõike kokku võttes julgustab Rain kõiki taimsemat toitumist proovima. Halba see kindlasti ei tee, oluliselt rohkem taimset toitu soovitavad süüa kõik maailma juhtivad terviseorganisatsioonid ja ka meie oma Tervise Arengu Instituut. Häid eestikeelseid praktilisi nõuandeid leiab näiteks Eesti Vegan Seltsi kodulehelt www.vegan.ee. Läbi tasub lugeda paar head raamatut, vaadata filme ja Youtube videoid. Abiks on toitumisnõustaja konsultatsioon. Selline ilma dieeditamata kaalulangetus on lihtne ja tehtav igaühele, kinnitab Rain.